Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

CBT Pracuję w nurcie psychoterapii poznawczo-behawioralnej, która jest grupą technik terapeutycznych opartych na dowodach naukowych. Wykazano, że techniki te są skuteczne w leczeniu wielu zaburzeń psychologicznych zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.

Terapia poznawczo-behawioralna skupia się na tym, jak nasze myśli, emocje i działania łączą się ze sobą i wzajemnie na siebie oddziałują. Podczas terapii pacjenci wykonują często samoobserwacje, dzięki którym są o wiele bardziej świadomi siebie. Następnie analizujemy, skąd wzięły się właśnie takie a nie inne schematy działania i eksperymentujemy wprowadzając różne korzystne zmiany w myśleniu i zachowaniu.

Cechy terapii poznawczo-behawioralnej:

  • terapeuta i pacjent wspólnie opracowują cele. Podczas terapii śledzimy postępy w ich osiągnięciu,
  • terapeuta i pacjent współpracują biorąc pod uwagę to, że co prawda psycholog jest ekspertem w zakresie wiedzy o zaburzeniu i o technikach leczenia, ale to sam pacjent najlepiej siebie zna i wie, co jest dla niego ważne,
  • dąży się do tego, by pomóc pacjentowi w odkryciu, że jest on silny, samodzielny i potrafi sobą kierować w korzystny i zdrowy dla siebie sposób,
  • psychoterapia jest krótkoterminowa w głównej mierze dlatego, że pacjent wykonuje prace osobiste poza sesją. Każda nowa umiejętność wymaga ćwiczeń praktycznych w codziennym życiu.